2432/8005
Gerhard Henning (f. Stockholm 1880, d. Hellerup 1967)
“Eventyr II” figurgruppe af porcelæn, dekoreret i farver og guld. Sign. monogram. 1586. Juliane Maries mærke. 30–3-21. Royal Copenhagen. H. 23,5 cm.
II sortering Fremstår med alders- og brugsslitage.
Eventyrlige figurer, 5. august 2024
Vurdering
Hammerslag