“Universal”. Bestik af sølv. Udført hos Kloster-Sølv. Vægt ekskl. dele med stål ca. 2895 g. 20. årh. (135)
Bestående af: 15 middagsknive, 13 middagsgafler, 13 spiseskeer, 12 frokostknive, 12 frokostgafler, 13 dessertskeer, 16 teskeer, 21 kagegafler, 1 fiskeserveringsgaffel, 1 salatske, 10 større og mindre serveringsskeer, 1 serveringsspade, 1 lagkagespade, 1 sauceske, 1 mindre sauceske samt 4 pålægsgafler.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Graveret.
Ældre malerier, møbler og varia, 27. september 2021
10 bud