1946/482
“Un vrai blanc”. Figur af udskåret og bemalet træ i form af missionær med skrivemaskine og bibel. Vestafrika. 20. årh. H. 48.
Proveniens: Dansk / Schweizisk privatsamling. Erhvervet under ophold i Vestafrika i perioden 1962–68.
Brugsspor. Enkelte afskalninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 11. november 2019
Vurdering
Hammerslag
14 bud