2044/​804

Svend Hammershøi (f. Frederiksberg 1873, d. sst. 1948)

Vase af lertøj. Øverste del modelleret med blade i relief, nedre del med vertikale indridsninger i relief. Dekoreret med transparent mørk okkerbrun glasur. Sign. HAK, stemplet Danmark. Udført hos Kähler. H. 36.

Nogle små glasurafskalninger samt nederste kant med et afslag. Munding med nogle brændingsrevner.

Moderne kunst og design, 27. oktober 2020

Vur­dering

6.000–8.000 kr.

Hammerslag

3.200 kr.

3.200 kr.
3.000 kr.