1644/512
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-4/3”. Patineret stel til bordlampe af forkromet metal. Umærket. Udført 1930'erne, antageligt hos Louis Poulsen. H. 53.
Fatningshus skævt. Senere fatning. Uden skærme. Ledning skal udskiftes. Brugsslitage. Ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 1. november 2016
Vurdering
Hammerslag
15 bud