1947/​504

Philip Arctander (f. København 1916, d. sst. 1994)

“Muslingestolen”. Et par lænestole med armlæn og ben af eg, sæde og ryg betrukket med dybthæftet, brunligt velour. Formgivet 1944. Udført hos Nordisk Staal- & Møbel Central, Danmark eller hos Vik & Blindheim, Sykkylven, Norge. 1940–50'erne. (2)

Dette emne handles i fuldmoms

Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Senere betræk. Stel med senere forstærkninger i form af stålstænger og tværpinde.

Moderne kunst og design, 19. november 2019

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

70.000 DKK

(Autobud) 70.000 DKK
65.000 DKK
(Autobud) 55.000 DKK
50.000 DKK
40.000 DKK
38.000 DKK
(Autobud) 36.000 DKK
34.000 DKK
25.000 DKK