1947/​504
Philip Arctander: “Muslingestolen”. Et par lænestole med armlæn og ben af eg, betrukket med dybthæftet, brunligt velour. (2)

Be­skriv­el­se

“Muslingestolen”. Et par lænestole med armlæn og ben af eg, sæde og ryg betrukket med dybthæftet, brunligt velour. Formgivet 1944. Udført hos Nordisk Staal- & Møbel Central, Danmark eller hos Vik & Blindheim, Sykkylven, Norge. 1940–50'erne. (2)

Dette emne handles i fuldmoms

Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Senere betræk. Stel med senere forstærkninger i form af stålstænger og tværpinde.

Moderne kunst og design, 19. november 2019

Moderne møbler

Kunstner

Philip Arctander (f. København 1916, d. sst. 1994)

Vur­dering

30.000–40.000 kr.

Hammerslag

70.000 kr.

(Autobud) 70.000 kr.
65.000 kr.
(Autobud) 55.000 kr.
50.000 kr.
40.000 kr.
38.000 kr.
(Autobud) 36.000 kr.
34.000 kr.
25.000 kr.