899/​740

Et sæt på ti forskellige danske rokoko stole af guldstafferet bøgetræ, udskåret med muslinger og bladværk, tre par of et sæt på fire. 18. årh.s midte. H. 101/106. B. 50/56. D. 42/47. (10)

Proveniens: Avening Court, Gloucestershire.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: furniture@bruun-rasmussen.dk

Møbler, tæpper, sølv, porcelæn og glas, 4. december 2020

Vur­dering

50.000–60.000 DKK

Hammerslag

40.000 DKK