2440/​557

Bruno Mathsson (f. Värnamo, Sverige 1907, d. sst. 1988)

“Jetson”. Et par lænestole med drejestel af forkromet stål og kanvas-ophængt sæde/ryg. Hynde, sider og nakkestøtte betrukket med brunt skind. Udført og mærket hos DUX. (2)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. En stol med manglende knap ved nakkestøtte.

I Aarhus
Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?