2440/563
Arne Vodder (f. 1926, d. 2009)
Lænestol med tilspidsede ben af palisander, sider, ryg samt løs sædehynde betrukket med brunt skind. Designet 1953. Udført hos tapetserermester Ivan Schlechter. 1960–70'erne.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Ombetrukket.
Vurdering