2440/557
Bruno Mathsson (f. Värnamo, Sverige 1907, d. sst. 1988)
“Jetson”. Et par lænestole med drejestel af forkromet stål og kanvas-ophængt sæde/ryg. Hynde, sider og nakkestøtte betrukket med brunt skind. Udført og mærket hos DUX. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. En stol med manglende knap ved nakkestøtte.
Vurdering
304615 |