1845/736
Tapio Wirkkala (f. 1915, d. 1985)
Tre skåle af glas i rosa nuancer samt en vase af klart glas indlagt med luftbobler. Sign. Tapio Wirkkala, Iittala. Udført hos Iittala, Finland. H. 4–10,5. (4)
Almindelig patina, herunder mindre ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 6. november 2018
Vurdering
Hammerslag