1946/6025
Portræt af Martin Kippenberger, 1996. Signeret og dateret med dedikation på bagplade. Sølvgelatineprint på barytpapir. Lysmål 23×15. + 2 andre kunstnerportrætter af Heerup og H.C. Andersen. (3)
Proveniens: Jytte og Jarl Borgens samling (JBS 162 + 483 + 482).
Undersøgt i ramme. Original stand. Intet at bemærke.
BogForum - Kunst på papir, 17. november 2019
Vurdering
Hammerslag