2050/8586
Russisk prismekrone af forgyldt bronze med seks lysarme, facetteret stamme af slebet glas, behængt med prismer. 18./19. årh. H. 105. Diam. 70.
Flere prismer mangler. Stellet er lidt skævt. Prismekronen er ikke entakt.
Russisk tema, 7. december 2020
Vurdering
Hammerslag
17 bud