1908/16
Dansk almue alkoveseng af delvis grønmalet træ, dekoreret med blomster i farver. 19. årh.s begyndelse. Madrasmål 178×100.
Ridser og mærker. Brugsslitage. Maling med afskalninger. Top med defekter.
Ældre malerier og møbler, 18. februar 2019
Vurdering
Hammerslag