1737/1675
Guanyin af patineret og lakforgyldt bronze, siddende i dhyanasana på trone, hænder holdende stængel til blomster der flankerer skuldrene, med høj krone og stort smykke på brystet. Ming 1368–1644. Vægt 1335 gr. H. 23 cm.
Proveniens: Sophus Rasmussen Schmidt 1897–1957. Kom til Kina i 1922 som telegrafist, senere direktør i ØK Shanghai.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Afslag på krone, ridser og mærker.
Varia, 14. september 2017
Vurdering
Hammerslag