2034/720
Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“PK 57”. Stel til sofabord af matforkromet stål. Plade medfølger ikke. Udført og stemplet hos E. Kold Christensen. H. 45. B. 62,5 L. 125.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. MIndre afslag i forkromning, overfladerust. Top medfølger ikke.
Moderne kunst og design, 18. august 2020
Vurdering
Hammerslag