2004/​178

Andreas Brünniche (f. Roskilde 1704, d. København 1769)

Portræt af præst Nicolai Brorson (1690–1757). Sign. A. Brünniche 1748. Olie på lærred. 80×61.

Nicolai Brorson var bl. a. sognepræst i Løgumkloster og slotspræst på Frederiksborg samt broder til samledigteren H. A. Brorson.

I Dansk Biografisk Leksikon (1934) er nævnt to portrætter af Nicolai Brorson, malet af Andreas Brünniche i 1747 (Frederiksborg og privateje).

Proveniens: Nicolai Brorsons efterslægt til idag.

Lærredet er dubleret. Behov for rensning. Minimale afskalninger, ridser og retoucheringer samt flere krakeleringer.

Ældre malerier, møbler og varia, 20. januar 2020

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag