Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)
Jacob Eiler Bang (f. Frederiksberg 1899, d. Lyngby 1965)
Tre vaser af stentøj. To cylindriske vaser modelleret med vertikale riller i relief. Dekoreret med lys grå og sandfarvet glasur. Sign. monogram, hhv. 129 og 128. H. hhv. 8,5 og 6. Diam. 8,7 og 7. Rund vase modelleret med smal munding og vertikalt mønster i relief. Dekoreret med okkerbrun og blå spættet glasur. Stemplet monogram. Udført og stemplet hos Nymølle Denmark. H. 19. (3)
Almindelig brugsslitage.
Moderne kunst og design, 27. oktober 2020
40 bud