2044/​532

Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)

Jacob Eiler Bang (f. Frederiksberg 1899, d. Lyngby 1965)

Tre vaser af stentøj. To cylindriske vaser modelleret med vertikale riller i relief. Dekoreret med lys grå og sandfarvet glasur. Sign. monogram, hhv. 129 og 128. H. hhv. 8,5 og 6. Diam. 8,7 og 7. Rund vase modelleret med smal munding og vertikalt mønster i relief. Dekoreret med okkerbrun og blå spættet glasur. Stemplet monogram. Udført og stemplet hos Nymølle Denmark. H. 19. (3)

Almindelig brugsslitage.

Moderne kunst og design, 27. oktober 2020

Vur­dering

3.000–4.000 kr.

Hammerslag

10.000 kr.

40 bud

(Autobud) 10.000 kr.
9.500 kr.
(Autobud) 9.000 kr.
8.500 kr.
(Autobud) 8.000 kr.
7.500 kr.
(Autobud) 7.000 kr.
6.500 kr.
6.000 kr.
5.500 kr.
(Autobud) 5.000 kr.
4.800 kr.
4.600 kr.
4.400 kr.
(Autobud) 4.200 kr.
4.200 kr.
(Autobud) 4.000 kr.
3.800 kr.
(Autobud) 3.600 kr.
3.400 kr.
(Autobud) 3.200 kr.
3.000 kr.
(Autobud) 2.900 kr.
2.800 kr.
(Autobud) 2.700 kr.
2.600 kr.
2.500 kr.
2.400 kr.
2.300 kr.
(Autobud) 2.200 kr.
2.200 kr.
(Autobud) 2.100 kr.
2.000 kr.
1.800 kr.
1.750 kr.
1.700 kr.
1.650 kr.
1.600 kr.
1.550 kr.
1.500 kr.