Monica Backström (f. 1939)
Objekt af af klart glas i form af æg, indlagt med “pinde” af orange glas. Sign. Monica Backström Atelje. Udført hos Kosta Atelier. Unik. H. 30.
Smuds samt nogle minimal overfladeridser. Nogle pinde med minimale til mindre afslag på ender.
Moderne kunst og design, 3. december 2019