Antonio Allegri da Correggio, efter, 19. årh.
“Tilbedelse af Barnet”. Bibelsk scene med Jomfru Maria og Jesusbarnet. Usigneret. Betegnet på etiket på blændrammen Louis Guitani Florence. Olie på lærred. 83×68,5.
Efter originalen (ca. 1526) på Galleria degli Uffizi i Firenze.
Enkelte retoucheringer og mærker efter reparation. Mindre krakeleringer og overfladeridser. Lærredet er dubleret.
Ældre malerier og møbler, 19. marts 2018