912/​179

Fritz Petzholdt (f. København 1805, d. Patras 1838)

“En Kulmile i Nærheden af Ilsenburg”. 1829. Usigneret. Olie på lærred. 51×42.

Udstillet: Charlottenborg 1830 nr. 66. Kunstforeningen, “Fritz Petzholdt 1805–1838”, 1985 nr. 26, omtalt s. 7–8 i kataloget.

En kulmile er en halvkugleformet, tildækket bunke af træ til fremstilling af trækul ved ufuldstændig forbrænding med reduceret lufttilførsel. Ilsenburg er en by i Harzen i Nordtyskland, beliggende i den nordlige del af Harzen, ved indgangen til Ilse-dalen med floden Ilse.

I 1829 foretog Petzholdt en rejse til Harzen som forsmag på den store udenlandsrejse til Italien. Han var insprireret af Heinrich Heines “Harzreise”, som var udkommet kort forinden. Petzholdts ønske var at se rigtige bjerge.

I Harzen rejste Petzholdt sammen med maleren Christian Morgenstern, som han kendte fra Kunstakademiet i København. Det er derfor ikke usandsynligt, at det er Morgenstern, vi ser på billedet gående langs vejen med ryggen til beskueren.

En tak til cand.mag. Lise-Lott Barlas for ovenstående tilføjelse til katalogisering af nærværende maleri.

Beskrivelsen rettet 11/4–2023.

Krakeleringer. Enkelte mindre retoucheringer. Én reperation / retouchering i nederste venstre halvdel.

Malerier og tegninger, 6. marts 2023

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag