P. S. Krøyer (f. Stavanger 1851, d. Skagen 1909)
“En smedesvend. Hel figur, set fra ryggen, noget fra højre side. Han står med hammer ved ambolten”. Studie. Hornbæk. Sign. S.K. 73. Olie på lærred. 43×26.
H. Chr. Christensens fortegnelse over P.S. Krøyers malerier, 1923, nr. 98. Maleriet er en studie til nr. 128 i fortegnelsen “Fra Smedien i Hornbæk” (1875) med målene 91×119 på Den Hirschsprungske Samling (Inv. Nr. 224).
Udstillet: Charlottenborg, “Maleren P. S. Krøyer”, 1905 nr. 20. Nivaagaards Malerisamling, “Kunstnerkolonierne Hornbæk og Arild”, 2023. Omtalt s. 39–40 og afbildet s. 40.
Proveniens: Etatsrådinde Hanne Heyman, dennes auktion 1917 nr. 20, afbildet i kataloget s. 21 solgt for 2930kr til grosserer B. Stilling Andersen, dennes auktion 1921 nr. 22, solgt til fabrikant Johannes Neye.
I 1873 tilbragte Krøyer sin første sommer i Hornbæk og her malede han mindre strand-og luftstudier og genremalerier. Desuden havde han gang i to større projekter et udendørs og et indendørs motiv. Det betød at han ikke var afhængig af vejret. Var det godt malede han på “Fiskere ved Stokken i Hornbæk” (1875 med målene 109×153 i privateje. Skiftede vejret gik han indendørs og arbejdede med “Fra Smedien i Hornbæk”.
Ældre malerier, 4. marts 2024