Kresten Bloch (f. Næstved 1912, d. København 1970)
Knud Andersen (f. 1892, d. 1966)
Lågkrukke af stentøj. Dekoreret med okseblodsglasur. Sign. monogram. Låg og stand af patineret og delvist forgyldt bronze. Stemplet KA for Knud Andersen. Kgl. P. Udført 1953. H. 35.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: design@bruun-rasmussen.dk
Design, 24. september 2020