876/​33

Martinus Rørbye (f. Drammen 1803, d. København 1848)

“Rejsescene om bord i en hollandsk trækskøjte”. Sign. M. Rørbye 1846. Olie på maleplade. 28,5×35.

Thorvaldsens Museums fortegnelse over Martinus Rørbyes malerier nr. 230. Kunstforeningen, “Fortegnelse over M. Rørbyes arbejder”, 1905 nr. 86, afb. s. 76.

Kunstforeningen, “Fortegnelse over M. Rørbyes arbejder” under afsnittet “Fortegnelse over malerier, hvis ejere eller hvis opbevaringssted er ubekendte”, 1905 nr. 263.

Udstillet: Charlottenborg 1847 nr. 10.

Litteratur: Gengivet i “Smaa Kunstbøger”, bd. 22, s. 41.

Proveniens: Kammerherre Grev Knuth (før 1905).

Malerier, 28. november 2017

Vur­dering

150.000–175.000 DKK

Hammerslag

120.000 DKK