845/​16

Johan Thomas Lundbye (f. Kalundborg 1818, d. Bedsted 1848)

Erhvervet af Øregaard Museum i december 2013

“Svenske Slæder vender hjem efter at have solgt deres Varer i København. Skrænten ved Skovshoved.” Malt i Nyboder. Sign. monogram Kbh. Mrtz 38. Olie på lærred. 70×93.

Karl Madsens fortegnelse over J. Th. Lundbyes malerier nr. 43.

Udstillet: Charlottenborg 158. Solgt til greve Bille Brahe til Hvedholm for 80 Rigsdaler.

Kunstforeningen: “Arbejder af Johan Thomas Lundbye”, 1893 nr. 24.

Odense, “Udstilling fra fynske herregårde”, 1904 nr.45.

Kunstforeningen: “Malerier af Johan Thomas Lundbye”, 1931 nr. 23.

Litteratur: Kunst i Privat Eje, bd. II, omtalt s. 52 og afb. s. 47. Bl.a fremhæves komposition og maleriets friske og lette indtryk: “Det er fortræffeligt komponeret; Skrænterne med de tre Taarbækkere, der ser Svenskerne med deres Slæder sætte Kurs over Sundet til Hveen i en skraa Linie ud over Isen, under den pratfuld malede Sky, der på Vinterhimmelen strækker sig ind over Sjællands Kyst ...”. “Billedet virker stærkt med sin iskolde Vinterstemning. Beretningen om Svenskerne, der i den strenge Vinter kørte over Isen til Sjælland, satte Satte Lundbyes Fantasi i sving ...”.

Karl Madsen, “Johan Thomas Lundbye”, omtalt s. 80, afb. s. 87.

Proveniens: Greve Bille Brahe til Hvedholm, Greve Henrik Bille-Brahe, Greve Preben Bille-Brahe-Selby, solgt til generalkonsul Johan Hansen, dennes samling nr. 1058, dennes auktion Winkel & Magnussen, 1933, del IV, nr. 121, afb. s. 4. Skibsmægler Hjalmar Bruhns samling, afb. i hans fortegnelse hans malerier. Efterkommere efter skibsmægler Hjalmar Bruhn til i dag.

Malerier og skulpturer, 26. november 2013

Vur­dering

600.000 DKK

Hammerslag

480.000 DKK