2413/272
Ottomansk æske af sølv med lås, drevet med tunger af blomster og bladværk. Utydelig mærket. Ca. 1900. Vægt 669 g. H. 14 cm. Diam. 22 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Buler, ridser. Med reparation. Lågknop i form af frugt knækket, men bevaret. Nøgle medfølger.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. marts 2024
Vurdering
Hammerslag
18 bud