12013/​124

Peter Hansen (f. Faaborg 1868, d. sst. 1928)

Et solitært træ ved et stendige samt Byparti med allé. Usign. Tusch og bly samt tusch på papir. ca. 20×25 og 27×35. Uindrammede. (2)

Proveniens: En samling tegninger af Peter Hansen fra Skovgaard familien.

Papiret er gulnet. Fremstår med revner og folder. Enkelte pletter.

Kunst, antikviteter & design, 26. marts 2020

Vur­dering

800–1.000 DKK

Hammerslag

400 DKK

400 DKK