12013/124
Peter Hansen (f. Faaborg 1868, d. sst. 1928)
Et solitært træ ved et stendige samt Byparti med allé. Usign. Tusch og bly samt tusch på papir. ca. 20×25 og 27×35. Uindrammede. (2)
Proveniens: En samling tegninger af Peter Hansen fra Skovgaard familien.
Papiret er gulnet. Fremstår med revner og folder. Enkelte pletter.
Kunst, antikviteter & design, 26. marts 2020
Vurdering
Hammerslag