2015/1226
Volmer Bahner (f. Fredericia 1912, d. Ærøskøbing 1995)
Marguritsmykkesæt af forgyldt sterlingsølv bestående af armbånd, vedhæng og et par ørestikker hver prydet med hvid emalje. Armbånd B. 17,5 mm. L. 18 cm. Vedhæng diam. 33 mm. Ørestikker diam. 11,5 mm. (4)
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Emaljen fremstår med mindre afslag.
Smykker, 8. april 2020
Vurdering
Hammerslag