Samling syditalisk keramik dekoreret i sort, rød og hvid glasur bestående af en Gnathia oinochoe og en epichysis, dekorerede med ranker og stiliseret mønster, en rødfigureret skyphos, dekoreret med kvindehoved samt en sortglaceret askos. 4. årh. f. Kr. H. 6–9 cm. (4)
Proveniens: Ifølge oplysninger er epichysis, askos og skyphos erhvervet i 2002 ved Antikviteter, bøger og kuriosa, Gammel Mønt 27. Tidligere fra en privatsamling. Oinochoe erhvervet i 2005 ved Galleri Artemission, London.
Slitage, ridser, skyphos og epichysis beskadiget og repareret, askos med repareret hals. For lande udenfor Danmark kan dette katalognummer være omfattet af særlige regulering, hvorfor det tilrådes potentielle købere at gøre sig bekendt med disse regler.
Ældre malerier, møbler og varia, 27. september 2021
13 bud