Gustav Theodor Wegener (f. Roskilde 1817, d. Frederiksberg 1877)
Portræt af biskop S. C. Bindesbøll. Sign. monogram 38. Olie på lærred. 29×23,5.
Proveniens: Generalkonsul Johan Hansens samling nr. 1899, dennes auktion, del VI Winkel & Magnussen 131, 1933 nr. 189. Bagermester Reinhard van Hauen (samlermærke på blændrammen, dateret 1933).
Minimale retoucheringer. Mindre krakeleringer. Lærred bør strammes en lille smule op. En mindre flænge (ca. 1 cm).
Ældre malerier, møbler og varia, 3. februar 2020