1443/​1742

Empire kaminur i kasse af mahogni, bemalet skive af metal med kant af forgyldt bronze. 19. årh.s begyndelse. H. 44. B. 28. D. 16.

Der gives ingen garanti for værkets funktion. Fremstår med alders- og brugsslitage. Pletter på skiven. Afslag på kassen. Pendul medfølger. Optræksnøgle mangler. Løs liste til øverste venstra side medfølger.

Varia, 23. oktober 2014

Vur­dering

1.200 DKK

Hammerslag

650 DKK

650 DKK
600 DKK