12141/183
Peder Pedersen (f. Langeskov 1893, d. København 1965)
Sæt på fire spisebordsstole af mahogni. Sæde betrukket med sort skai. Udført hos snedkermester Peder Pedersen. (4)
Præsenteret på Københavns Snedkerlaugs 21. udstilling på Kunstindustrimuseet den 26. september - 12. oktober 1947. Litteratur: Grete Jalk[Red.] “Dansk Møbelkunst gennem 40 aar 1927–1966”, bd 3, s. 30–31.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, hakker og skjolder. Vakkelvorne.
Kunst, antikviteter & design, 14. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag