1804/1683
Dobbeltkapslet damelommeur af 14 kt. guld, hvidemaljeret urskive med sorte arabertal. 20. årh.s begyndelse. vægt ca. 21 gr. Diam. 30 mm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Revne i glas. Uret virker, men der garanteres ikke for funktionaliteten.
Varia, 25. januar 2018
Vurdering
Hammerslag