1844/1664
Kinesisk eksport theskrin af sort lak, dekoreret i guld med figurer og arkitektur. Canton. 19. årh. H. 16. L. 28,5. B. 19,5.
Afskalninger og afslag. Indvendigt låg mangler. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 2. november 2018
Vurdering
Hammerslag