2432/1148
Safir- og diamantvedhæng af platin prydet med fire fancy-cut safirer og talrige old-cut diamanter på i alt ca. 4.20 ct. Farve: H-J. Klarhed: VS-P. Vægt ca. 5,5 g. B. 4–20 mm. L. 8,2 cm.
Vedhænget har antagelig oprindeligt været en broche som er omdannet til vedhæng. Øsken af 18 kt. hvidguld
Fremstår med alders- og brugsslitage. Safirer har brugsspor.
Vurdering