872/​51

Wilhelm Marstrand (f. København 1810, d. sst. 1873)

Portræt af kunstnerens ældste bror, Otto Marstrand (1809–1891). Usigneret. Olie på lærred. 68×52.

Otto Jacob Marstrand var den ældste broder af en børneflok på 5. I 1830 udvandrede han til Dansk Vestindien, hvor han slog sig ned som tømmerhandler, og senere udnævnt konsul og brandmajor i byen Charlotte Amalie på øen St. Thomas. Her giftede han sig i 1845 med Annie Dorothea Nissen (1818–1886).

Det kan være svært at afgøre Otto Marstrands præcise alder på dette portræt. Måske er det malt i 1857, da hele familien var i København og sammen med barnepigen blev portrætteret i Frederiksberg Have. Her har Otto været 48 år. Eller måske er det malt i 1864, hvor også portrættet af Emily er udført. I så fald har han været 55 år.

Der kendes til et andet portræt af Otto Marstrand. I 1841, da han for første gang igen besøgte fædrelandet, blev han portrætteret af Christen Købke. Marstrand befandt sig på dette tidspunkt i Rom og kunne derfor ikke selv male broderen og valget faldt derfor på familiens gode ven Købke.

Proveniens: Gået i arv i kunstnerens brors familie indtil i dag. Har således aldrig tidligere været handlet. Otto Marstrands datter Emily (1848–1933) arvede maleriet efter faderen. Emily giftede sig i 1871 med Gustav Oscar Gyllich. De boede på de Vestindiske Øer og fik 5 børn. Nuværende ejers farmor var deres yngste datter, Edna. Da hun var lille flyttede familien til Danmark. Edna giftede sig med Fredrik Fredriksen og fik en søn, Oscar, som ændrede sit navn til sin farmors pigenavn Gyllich. Oscar døde ung, så maleriet er gået i arv fra Emily til Edna til nuværende ejer.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier og tegninger, 30. maj 2017

Vur­dering

20.000–30.000 DKK

Hammerslag

22.000 DKK