Foto endnu ikke klar
893/​75

Julius Exner (f. København 1825, d. sst. 1910)

“Med Hilsen fra Moar om at maatte laane et Strÿgejern”. Almueinteriør fra Fanø. Sign. J. Exner 1880. Olie på lærred. 43×57.

Proveniens: Winkel & Magnussen auktion 393, 1955 nr. 50 afb. s. 16A.

Bondekonen med briller hed Moder Lydum, som Exner har brugt som model flere gange.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier og tegninger, 25. februar 2020

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hammerslag

65.000 DKK