Julius Exner (f. København 1825, d. sst. 1910)
“Med Hilsen fra Moar om at maatte laane et Strÿgejern”. Almueinteriør fra Fanø. Sign. J. Exner 1880. Olie på lærred. 43×57.
Proveniens: Winkel & Magnussen auktion 393, 1955 nr. 50 afb. s. 16A.
Bondekonen med briller hed Moder Lydum, som Exner har brugt som model flere gange.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier og tegninger, 25. februar 2020