2439/​662

Arne Vodder (f. 1926, d. 2009)

Højrygget lænestol med stel af palisander, justérbart sæde og ryg. Løse hynder betrukket med sort skind. Model 164. Udført og mærket hos France & Søn.

Litteratur: Mobilia nr. 82, 1962.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder mindre ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 24. september 2024

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

11.500 DKK

10 bud

11.500 DKK
(Autobud) 11.000 DKK
10.500 DKK
(Autobud) 10.000 DKK
9.500 DKK
(Autobud) 9.000 DKK
8.500 DKK
(Autobud) 8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK