Søren Hjorth-Nielsen (f. Svostrup ved Silkeborg 1901, d. Tempelhuse 1983)
Povl Christensen (f. København 1909, d. Helsingør 1977)
Erhvervet af Trapholt i juni 2013.
Tre kompositioner. Alle sign. To træsnit af Poul Christensen monteret i passepartout samt en radering af Søren Hjorth-Nielsen. Uindrammede. (3)
Proveniens: Tidligere i møbelarkitekt Børge Mogensens samling.
Papiret er gulnet. Misfarvninger. Syrepletter.
Moderne kunst og design, 18. juni 2013