877/1062
Marcel Breuer (f. 1902, d. 1981)
“BT3”. Sjældent “Isokon” spisebord med top af formbøjet, lamineret birk, stel finéret med valnøddetræ. Formgivet 1936. Udført 1937–1939 hos Isokon Furniture Company, London. H. 71. B. 69. L. 137.
Proveniens: Erhvervet slut 1930'erne af privat samler, Storbritannien.
Sølv, keramik, design, 8. marts 2018
Vurdering
Hammerslag