2417/569
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“GE 530/3”. Tre-personers sofa med stel af mørkbejdset eg, løse hynder i sæde og ryg betrukket med cognacfarvet skind. Designet 1970. Udført hos Getama, Gedsted. L. 206.
Afhentes retur fredag 17/5–24.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Mindre ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 23. april 2024
Vurdering
Hammerslag