2104/​867

Einer Johansen (f. København 1893, d. Frederiksberg 1965)

Et par bordlamper af stentøj, modelleret med mønster i relief. Delvis dekoreret med blå og transparent glasur. Forsynet med skærm af hvid akryl. Sign. monogram, 3036. Udført og mærket hos Søholm, Bornholm. H. ekskl. montering 42. H. inkl. skærmholder 62,5. (2)

Almindelig brugspatina, herunder mindre ridser og mærker. En lampe med skæv skærmholder. Skærme uens og med smuds og buler. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 26. januar 2021

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.100 DKK

1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK