Karl Hansen Reistrup (f. Valby 1863, d. København 1929)
Cirkulært fad af lertøj modelleret med undervandsmotiv af to torsk. Dekoreret med brun, grøn, gråviolet og blå glasur. Underside med lys blågrå glaur. Sign. HAK. Udført hos Kähler. H. 5. Diam. 33,5.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Nogle glasurafskalninger i glasuren ved øverste kant.
Moderne kunst og design, 23. februar 2021
21 bud