2121/141
Figur af forgyldt bronze, delvist repoussé, i form a Amitayus siddende i dhayansana på trone, hænderne samlet på skødet med en nu manglende nektarvase, mandorla bag trone muligvis ej original, front med inskription: Lavet under Qianlong i år Gengyin (1770). Vægt 1026 g. H. 20 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Indtryk på pande og krone, på fod, bagside af hoved samt forhæng, mindre revner. 18/5: også indtryk på skulder.
Ældre malerier, møbler og varia, 24. maj 2021
Vurdering
Hammerslag