2438/​298

Seks hyacintglas af kulørt og klart glas, inklusiv ét ravbrunt og et manganfarvet, hovedparten optisk stribede, blomsterglas af blåt glas uden fod, samt jagtflaske, glat, af klart glas. Bl.a. Conransminde og Holmegaard. 19.-20. årh. Hyacintglas H. 20,5–22. Blomsterglas H. 9,3. (8)

Grønt hyacintglas med mindre kanthak.

Jagtflaske med afslag ved bund.

Overfladeridser. Fremstår med alders- og brugsslitage.

I Aarhus
Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?