2033/114
Otte hollandske firpas af fajance, dekorerede i mangan med blomster, landskaber, dyr m.m. samt topas forestillende kapitæl med ansigt, monterede i rammer af egetræ. 18.-19. årh. Rammemål 30×30 og 28×16. (9)
Større og mindre afslag. To knækkede fliser. Marmorerede fliser løse i rammen. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 10. august 2020
Vurdering
Hammerslag