2044/​86

Fransk kartelur af forgyldt bronze, støbt med putto, blomster, rocailler og kæmninger, hvidemaljeret urskive med arabertal. Urværk stemplet Japy Frères. 19. årh. H. 46.

Urskive med hårrevner. Pendul samt optræksnøgle medfølger. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage.

Ældre malerier, møbler og varia, 26. oktober 2020

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag