2016/7
Michael Ancher (f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927)
En gammel fisker stående i klitterne. Sign. M. A. Olie på lærred monteret på lærred. 57×27.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 373, 1977 nr. 7 (afb. s. 59).
Mindre retoucheringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 13. april 2020
Vurdering
Hammerslag
13 bud